onsdag 19 augusti 2026

Långsiktig satsning när Nordiska Kammarorkestern inleder säsongen med Brahms

Nordiska Kammarorkestern inleder spelåret med Brahms mäktiga första symfoni. Spelande ledare och solist är orkesterns musikaliska ledare Malin Broman. - Brahms sökte, som alltid, perfektion när han skrev sin första symfoni. Vi utlovar en kväll utöver det vanliga, säger Malin Broman.

Torsdag 3 september sparkar Nordiska Kammarorkestern i gång säsongen 26/27 i Tonhallen. Där bjuds publiken bland annat på Brahms första symfoni.

- Den första symfonin tog lång tid att skriva för Brahms, över 14 år. Symfonin inleds dramatiskt och kraftfullt, en energi som består större delen av första satsen. Hur Brahms sedan skänker oss en underskön andra sats, en svängig tredje sats, för att på det mest upplyftande sätt avsluta sin första symfoni är magiskt, säger Malin Broman, musikalisk ledare för Nordiska Kammarorkestern.

Kvällen bjuder också på Louise Farrencs Ouvertyr nr 2 i Ess-dur och Wolfgang Amadeus Mozarts Violinkonsert nr 3 i G-dur. Konserten hålls i Tonhallen, Sundsvall torsdag 3 september och Kulturens Hus, Luleå lördag 5 september.

Långsiktigt projekt – alla symfonier

Under konsertsäsongerna 2026/2027 och 2027/2028 genomför Nordiska Kammarorkestern ett långsiktigt och ambitiöst projekt: att framföra samtliga Brahms fyra symfonier.

- Det är en särskild satsning, eftersom verken kräver en större orkester än vad Nordiska Kammarorkestern normalt är. Här växlar vi upp med ytterligare 10 musiker, vilket bara är görbart då vi har en stor och trogen biljettköpande publik. Det som också är speciellt är att orkestern spelar ett så stort verk med spelande ledare istället för dirigent. Det kräver ett samspel och en precision utöver det vanliga av alla i orkestern, säger Marita Henningsdotter Lovnér, musikchef och konstnärlig ledare för Nordiska Kammarorkestern.

Symfoni nr 2 framförs under våren 2027, nr 3 hösten 2027 och den fjärde och sista av Brahms symfonier får publiken njuta av under våren 2028.