onsdag 18 oktober 2023

Mina drömmars stad - konsertföreställning med poesi, arkitektur och musik

Stockholmsbaserade Blåsarsymfonikerna kommer till Sundsvall. I det här gästspelet tar de med publiken på en poetisk resa i ord, ton och arkitektur tillsammans med spoken word-artisten Sara Nazari och två ensembler från Sundsvalls Kulturskola.

Blåsarsymfonikerna, baserade i Stockholm, är en nyskapande, professionell orkester som är lika förtjust i klassisk musik och konstmusik som i jazz, tango, opera och rap. Här delar man scenen med spoken word-artisten Sara Nazari och Paradorkestern och Play Band 2 från Sundsvalls Kulturskola i en konsert med verk som speglar stadens liv.

- Ett mycket efterlängtat gästspel, inte bara för att Blåsarsymfonikerna är grymma musiker, inte bara för att konserten känns krispigt dagsaktuell utan även för att våra unga blåsmusiker vid Kulturskolan i Sundsvall ges en chans att kliva upp på Tonhallens scen. Vilket häftig upplevelse!, säger Marita Henningsdotter Lovnér, musikchef Musik Västernorrland.

Konserten Mina drömmars stad hålls i Tonhallen, Sundsvall, fredag 27 oktober 19:00. Med på scenen är också arkitekt Mattias Litström, vd Utopia Arkitekter och multikonstnären Robin Nazari. Med poetens ord, arkitektens öga och musikens inramning skildrar de staden nu, då och i framtiden. En flerdimensionell konsertföreställning om, med och för oss alla som bor i - eller drömmer om just – en stad.