


fredag 17 oktober 2025
Nassim Al Fakir: Energibomb av julkärlek
Julen är inte bara glitter och paket. Det är också en tid för skratt, eftertanke – och enligt Nassim al Fakir, en chans att få andas och bara vara. I hans föreställning "Nassim och gänget – Kul med jul" möts musik, humor och hjärta i en julshow för hela familjen.
– Musik och underhållning är det som sätter ihop hela julen, säger Nassim. – Det förenar alla typer av kulturer, religioner och personligheter.
Föreställningen är färgstark, lekfull och fylld av energi – men det finns också ett djup i den värme han vill förmedla.
– Julen kan vara en mörk tid, men också en härlig tid. Jag vill att publiken ska få försvinna en stund, få skratta, känna gemenskap och ta hand om sig själva. Det är en energibomb av julkärlek.
Nassim al Fakir har i över två decennier varit en självklar del av Sveriges barn- och familjekultur. Han slog igenom som programledare i Bolibompa och blev snabbt ett välkänt ansikte för både barn och vuxna. Med sin sprudlande energi, stora närvaro och musikaliska talang har han synts i allt från Allsång på Skansen till Så ska det låta, och samarbetat med flera av Sveriges symfoniorkestrar. Oavsett scen är barnen alltid centrala.
– Jag har aldrig riktigt tänkt fullt ut på varför – mer än att jag älskar det, säger han och skrattar. – Det tillåter mig att skämta, att prata om det som är mitt i mig själv.
Han beskriver sina föreställningar som ett andningsrum – för barnen, men också för honom själv.
– Jag vill sprida någon form av tillåtelse. Att du får vara den du är. Det är viktigt för mig. Det berör mig på djupet, varje gång.
Barnpubliken behandlas med samma respekt som vuxna. För Nassim finns ingen tydlig gräns.
– Jag har aldrig sett någon skillnad på om du är en meter eller två meter. Musik och humor är brett – det handlar om att se människor för dem de är.
– Om någon tror på sig själv, då behöver den inte ens vara rolig. Det gillar jag.
Musiken är en bärande del av föreställningen, och Nassim skriver mycket själv. Men han lånar också från traditionen – på sitt eget vis.
– Jag blandar in traditionella jullåtar, men jag gör dem på mitt sätt. Det är viktigt att det känns äkta.
Inspirationen kommer från många håll – bland annat från människor och möten i Mellanfjärden, där Nassim ofta vistas och har ett kreativt nätverk.
Föreställningen bär hans namn, men han lyfter gärna fram de andra på scenen.
– Jag håller på att sätta ihop ett riktigt bra band.
Det är i mötet med publiken som magin uppstår – oavsett om det är i en konsertsal, i ett klassrum eller mitt i ett juläventyr. Med "Kul med jul" bjuder Nassim och hans gäng in till ett varmt, lekfullt och levande firande – där alla får vara med, precis som de är.
